Ważne zmiany w prawie pracy
14.05.2024 / Aktualność Przedsiębiorcy
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zmianami, które pozwolą uwzględnić okresy prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej oraz wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia do stażu pracy, od którego zależy m.in. wymiar urlopu. Obecnie trwają konsultacje tych zmian z innymi resortami.
Dlaczego taka zmiana jest potrzebna?
Obecnie nie istnieją przepisy, które pozwalałyby na uwzględnienie w stażu pracy, od którego zależą rozmaite korzyści dla pracowników, okresów pracy na podstawie umowy zlecenia czy okresu prowadzenia działalności gospodarczej.
Aktualnie do stażu pracy zalicza się jedynie okres zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę. To sprawia, że osoby, które wcześniej prowadziły działalność gospodarczą lub były zatrudnione w oparciu o umowę zlecenia, napotykają trudności w uzyskaniu pewnych uprawnień pracowniczych oraz w ubieganiu się o stanowiska np. w sektorze publicznym.
Co ma się zmienić?
Na ostateczny kształt ustawy nadal czekamy, jednak wiemy już kilka rzeczy.
Od 2025 roku nowe przepisy mają wprowadzić istotne zmiany dla prowadzących działalność w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej lub w ramach spółki cywilnej, a także zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia, świadczenia usług przez osobę fizyczną, a także umowy agencyjnej, które będą chciały skorzystać z zatrudnienia na umowie o pracę. Zmiany będą oznaczać uzyskanie prawa do m.in.: wydłużonego urlopu wypoczynkowego, czy też prawa do nagród jubileuszowych.
W sektorze publicznym pojawi się także możliwość zatrudnienia dla osób, które do tej pory nie pracowały na umowie o pracę lub też nie pracowały w wymaganym przez przepisy czasie. Warto bowiem zauważyć, że przy ubieganiu się o wyższe stanowiska w sektorze publicznym często wymagany jest długi staż pracy, czego osoby prowadzące własną działalność lub zatrudnione w ramach umów cywilnoprawnych do tej pory nie mogą wykazać.
Co ważne, nowe przepisy nie będą miały zastosowania do wykonawców umów o dzieło oraz innych form zatrudnienia, w ramach których nie były odprowadzane składki społeczne.
Komentarz
Propozycja Ministerstwa to krok w dobrym kierunku. Umożliwienie uwzględnienia okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy pracy na podstawie umowy zlecenia do stażu pracy jest odpowiedzią na społeczne oczekiwania oraz realia rynku pracy. Z niecierpliwością czekamy na ostateczny kształt nowych przepisów.
Mogą Cię zainteresować:
12.08.2024 / Aktualność Przedsiębiorcy
Czy pracodawca zawsze ma prawo do korzystania z efektów pracy pracownika?
Przeczytaj Czy pracodawca zawsze ma prawo do korzystania z efektów pracy pracownika?01.07.2024 / Aktualność
Znaki towarowe piłkarzy Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2024 r.
Przeczytaj Znaki towarowe piłkarzy Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2024 r.Skontaktuj się z nami