Praca zdalna poza granicami Polski a obowiązek podatkowy w CIT
29.07.2024 / Przedsiębiorcy
Wraz z wprowadzeniem na stałe do polskiego porządku prawnego instytucji pracy zdalnej, wzrasta również zainteresowanie pracowników świadczeniem pracy w formie zdalnej spoza granic Polski. Jest to ciekawe rozwiązanie, które łączy w sobie możliwość eksploracji przez pracownika nowych krajów z jednoczesnym zachowaniem stałości zatrudnienia.
Konsekwencje, z którymi należy się liczyć
Jednak pracodawcy, którzy zezwolą swoim pracownikom na pracę poza granicami Polski, mogą spotkać się z konsekwencjami swojej decyzji na gruncie podatkowym.
Zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt 1) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 2805) – dalej: ustawa o CIT, za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników (…) uważa się w szczególności dochody (przychody) z wszelkiego rodzaju działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład.
Z kolei stosownie do art. 4a pkt 11) ustawy CIT, zagraniczny zakład oznacza:
- stałą placówkę, poprzez którą podmiot mający siedzibę lub zarząd na terytorium jednego państwa wykonuje całkowicie lub częściowo działalność na terytorium innego państwa, a w szczególności oddział, przedstawicielstwo, biuro, fabrykę, warsztat albo miejsce wydobywania bogactw naturalnych,
- plac budowy, budowę, montaż lub instalację, prowadzone na terytorium jednego państwa przez podmiot mający siedzibę lub zarząd na terytorium innego państwa,
- osobę, która w imieniu i na rzecz podmiotu mającego siedzibę lub zarząd na terytorium jednego państwa działa na terytorium innego państwa, jeżeli osoba ta ma pełnomocnictwo do zawierania w jego imieniu umów i pełnomocnictwo to faktycznie wykonuje — chyba że umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Rzeczpospolita Polska, stanowi inaczej.
Powyżej przywołane zostały definicje polskiej ustawy o CIT, które dodatkowo mogą być zmienione w zakresie definicji zagranicznego zakładu przez stosowne, dwustronne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Definicje te w umowach są jednak zbliżone do polskiej definicji ustawowej.
Co to oznacza dla przedsiębiorstwa?
W większości przypadków zagraniczny zakład definiowany jest, jako stała placówka, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa, a także miejsce produkcyjne, miejsce zarządu, filię, biuro, zakład fabryczny, warsztat i kopalnię, źródło ropy naftowej lub gazu, kamieniołom albo inne miejsce wydobywania zasobów naturalnych. Przy czym przedsiębiorca nie musi mieć tytułu prawnego do placówki.
Tym samym wykonywanie przez pracownika pracy w formie zdalnej poza granicami Polski, szczególnie, jeśli pracownik korzysta ze służbowego laptopa oraz zostały mu zapewnione inne narzędzia (np. biurko, fotel) może powodować powstanie zakładu zagranicznego w innym kraju dla polskiego przedsiębiorcy, a co za tym idzie – obowiązek opodatkowania w tym kraju przychodów uzyskiwanych przez ten zakład. Analogicznie zagraniczni pracodawcy, którzy zdalnie zatrudniają pracowników w Polsce mogą być zobowiązani do opodatkowania przychodów w Polsce.
Dodatkowo warto wspomnieć, że również dla polskiego pracownika, który na stałe pracuje zdalnie za granicą, może mieć to wpływ na opodatkowanie jego przychodów na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Każdy pracodawca podejmując więc decyzję o zezwoleniu pracownikowi na świadczenie na swoją rzecz pracy zdalnie z innego kraju, niż Polska, powinien drobiazgowo ocenić, czy nie spowoduje to dla niego obowiązku odprowadzania podatku w innym państwie.
Mogą Cię zainteresować:
02.10.2024 / Przedsiębiorcy Publikacja Firmy technologiczne i IT
Czy interfejs użytkownika podlega ochronie prawnej? Część 2.
Przeczytaj Czy interfejs użytkownika podlega ochronie prawnej? Część 2.20.09.2024 / Przedsiębiorcy Publikacja Firmy technologiczne i IT
Czy interfejs użytkownika podlega ochronie prawnej? Część 1.
Przeczytaj Czy interfejs użytkownika podlega ochronie prawnej? Część 1.Skontaktuj się z nami